Krynica-Zdrój - perła wśród polskich uzdrowisk

Krynica ZdrójKrynica Zdrój jest uznawana za najpiękniejsze uzdrowisko w polskich górach, a wypoczynek na jej terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. Krynica Zdrój zachwyca, a powodów, dla których warto ją odwiedzić, jest wiele. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Dla kogo wczasy na jej terenie mogą się okazać idealnym rozwiązaniem?

Krynica Zdrój: turystyczny potencjał górskiego kurortu

Położenie w pobliżu najpiękniejszych szczytów Beskidu Sądeckiego, piękna okolica i korzystny klimat - oto czynniki, dzięki którym turystyka na terenie tego uzdrowiska radzi sobie doskonale. Krynica Zdrój przyciąga licznymi atrakcjami oraz rewelacyjnym zagospodarowaniem. Tu każdy z nas znajdzie noclegi dopasowane do swych potrzeb oraz możliwości finansowych, a dzięki różnorodnym atrakcjom każdy spędzi wczasy w taki sposób, jaki uzna za najbardziej atrakcyjny.

Krynica Zdrój i jej miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem Krynicy jest jej położenie geograficzne. Kurort ten leży w pobliżu równie popularnej Muszyny, w malowniczej dolinie Kryniczanki. Liczne sanatoria i ośrodki spa przyciągają tych, którzy w górach chcą popracować nad swym zdrowiem, z kolei na miłośników aktywnego wypoczynku czekają pobliskie szlaki górskie. Dzięki nim można urządzać ciekawe wycieczki w rejon Jaworzyny Krynickiej, a zimą - poznawać Beskid Sądecki podczas narciarskich wypraw. A co warto wiedzieć na temat samego uzdrowiska oraz znajdujących się na jego terenie atrakcji?

Z kart historii: od łemkowskiej wsi do znanego uzdrowiska

Współczesna Krynica to ważny kurort oraz tętniący życiem ośrodek turystyczny. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie tak dawno była Krynica jedną z wielu łemkowskich wsi, zakładanych na terenie Beskidu Sądeckiego w XVI wieku na prawie wołoskim. Najstarszą część wsi jest ta część Krynicy, która rozciąga się w dolinie Czarnego Potoku, z kolei osadnictwo na terenie dzisiejszego uzdrowiska przypada na XVIII i XIX wiek. Choć lecznicze właściwości tutejszych szczaw były znane od dawna, dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku powstają pierwsze obiekty, dzięki którym można tu prowadzić działalność uzdrowiskową. I choć rząd austriacki próbował hamować rozwój kurortu, dzięki komisji Józefa Dietla udało się przemienić łemkowską wieś w tętniące życiem uzdrowisko. Najlepszym okresem w dziejach Krynicy okazały się latach 60-te XIX wieku, kiedy to wytyczony został piękny deptak. W tym też czasie powstało wiele reprezentacyjnych obiektów, które do dziś służą kuracjuszom. Piękna zabudowa i malownicza okolica zachęcają do wypoczynku w tym miejscu, a sama Krynica szybko staje się miejscem modnym wśród znanych i cenionych osób. Lista osób, które gościły w tym kurorcie, jest na to najlepszym dowodem. Jakie nazwiska znajdziemy na tej liście? Matejko, Sienkiewicz, Kraszewski, Kiepura - oto wybrani przedstawiciele świata kultury, dzięki którym o Krynicy tak wiele mówiono. Do dziś jest ona modnym kurortem i cenionym uzdrowiskiem, choć coraz częściej spogląda się na nią jak na atrakcyjne miejsce na wczasy w górach. Kto znajdzie tu noclegi, ten na nudę z pewnością nie będzie narzekać. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Krynica Zdrój i jej atrakcje

Krynica może być miejscem atrakcyjnym i dla kuracjuszy, i dla tych, którzy w czasie wycieczki po beskidzkich kurortach chcą ujrzeć ciekawe i piękne zabytki. Gdzie szukać najważniejszych atrakcji Krynicy? W ścisłym centrum uzdrowiska! To właśnie tu można ujrzeć takie obiekty, jak dawne Łazienki Borowinowe oraz Stare Łazienki Mineralne, będące zresztą najstarszym obiektem uzdrowiskowym na terenie tej miejscowości. Domy Zdrojowe (Stary i Nowy),muszla koncertowa, kościółek parkowy oraz pomnik Adama Mickiewicza - oto kolejne atrakcje, które już dawno stały się symbolami Krynicy. A przecież na gości czekają jeszcze malownicze planty, zabytkowe wille oraz piękne parki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje Park Zdrojowy. Miłośnicy sztuki z pewnością docenią tak ciekawa placówkę muzealną, jaką jest Muzeum Nikifora, z kolei miłośników zdrowego stylu życia zaintrygują tutejsze pijalnie leczniczych wód. Kto chce zaplanować ciekawe wycieczki po okolicy, ten może wybrać się na Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich, którego główną atrakcją są drewniane (w większości) cerkwie. Na aktywnych turystów czeka m. in. Jaworzyna Krynicka i jej stoki, po których można wędrować do woli.

Krynica Zdrój to wyjątkowy kurort, na terenie którego każdy z nas będzie mógł spędzić niezapomniane wczasy. Korzystny klimat, cenne zabytki i piękna okolica - oto główne walory tej beskidzkiej miejscowości, która jest nie tylko ważnym uzdrowiskiem, ale i popularnym ośrodkiem turystycznym.