Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kazimierz DolnyMiasto Kazimierz Dolny jest jednym z najpiękniejszych na całej Lubelszczyźnie.

Leży nad Wisłą, co dodatkowo dodaje mu uroku. W mieście znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Na uwagę zasługują kościoły, między innymi kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z XVI wieku, kościół św. Anny z XVII wieku, kościół świętego Jana Chrzciciela. Jest on bardzo malowniczo położony i zachwyca wieloma elementami.

Zabytkami w samym kościele są: chrzcielnica, organy, barokowy ołtarz, popiersie Mikołaja Przybyły wykonane w stylu renesansowym, stalle czy rokokowa ambona.

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znajdują się także ruiny zamku, który niegdyś był fortyfikacją obronną.

Zamek wzniesiony został w wieku XIII i XIV. Składał się z dwóch części. Pierwsza, zwana górnym zamkiem, Wieżą Łokietka lub Basztą, ma dość nieodgadnione znaczenie. Jedni uważają, że mieściły się tam więzienia, inni przypisują tym pomieszczeniom rolę skarbca. Zamek dolny powstawał w kilku etapach. Powstał jako zamek typowo gotycki, później nadano mu renesansowego charakteru. Obecnie w Kazimierzu Dolnym znajdują się ruiny tego zamku. Turyści postrzegają to miejsce jako bardzo tajemnicze, ale jednocześnie romantyczne. Ruiny są więc znakomitym miejscem na wieczorny spacer we dwoje.

Kazimierz Dolny może pochwalić się także estetycznym rynkiem, gdzie warto spędzić przyjemny wieczór w jednej z kafejek czy restauracji. Ryneczek otoczony jest zabytkowymi kamienicami, które sprawiają, że to miejsce jest jeszcze bardziej urokliwe. W Kazimierzu znajduje się spora ilość zabytkowych spichlerzy, na przykład piękny Spichlerz pod Żurawiem, rozlokowanych po całym mieście. Ciekawym pomysłem na spędzenie słonecznego popołudnia w tym mieście jest wybranie się na spacer bulwarem nad Wisłą. To także znakomita opcja dla wielbicieli rowerów. Przejażdżka rowerem nad Wisłą z pewnością będzie przyjemna i bardzo relaksująca.