Gdańskie TOP 10: atrakcje turystyczne Gdańska

GdańskW takim mieście, jak Gdańsk, na nudę narzekać nie można. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Oto 10 wyjątkowych atrakcji, którym w trakcie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi.

TOP 10. Brama Wyżynna

Jest jedną z kilku bram, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po Gdańsku. Brama ta może się pochwalić ciekawymi płaskorzeźbami oraz interesującym stylem, nawiązującym do renesansu flandryjskiego.

TOP 9. Dom Uphagena

To jedna z najciekawszych kamienic na terenie gdańskiej starówki. Wyjątkowość tego zabytku wynika m. in. z faktu, iż w tej pięknej budowli wciąż można podziwiać wnętrza urządzone w XVIII-wiecznym stylu. Kamienica ta jest jednocześnie jednym z ostatnich miejsc, w których można ujrzeć tradycyjną sień gdańską.

TOP 8. Złota Kamienica

Kolejną perełką mieszczańskiej architektury, z jaką można się spotkać na terenie Gdańska, jest Złota Kamienica. To ciekawy przykład manieryzmu w gdańskiej architekturze, który urzeka piękną i bogato zdobioną fasadą. Miłośników sztuki może też oczarować wnętrze tej kamienicy, której dumą jest rzeźbiarski wystrój z XVII stulecia.

Gdańsk

TOP 7. Dwór Bractwa Świętego Jerzego

Wśród tych budowli, którym w trakcie zwiedzania Gdańska koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć, pojawia się również Dwór Bractwa Świętego Jerzego. Członkowie tego bractwa właśnie w tym gotyckim dworku organizowali swe spotkania. O związku dworu z bractwem św. Jerzego przypomina też statua przedstawiająca św. Jerzego. To ona stanowi najbardziej charakterystyczną ozdobę tej budowli, która na turystycznym planie miasta zajmuje miejsce bardzo ważne.

TOP 6. Ratusz

Ratusz to kolejna perełka architektury, której warto poświęcić swój czas. Okazały gmach zachwyca swą formą, a w jego bryle cechy typowe dla sztuki gotyckiej łączą się z elementami typowymi dla architektury renesansowej. Strzelista wieża tej budowli zajęła już dawno bardzo ważne miejsce w panoramie Gdańska, a eleganckie fasady skutecznie przyciągają uwagę turystów.

TOP 5. Dwór Artusa

Ta okazała budowla jest miejscem wyjątkowym. To tu przed wiekami spotykali się ze sobą zamożni kupcy. O tym, jak ważni i bogaci mieszczanie gościli w murach tego dworu, do dziś przypomina jego bogate wyposażenie. Ławy kupieckie i piękna galeryjka, ściany ozdobione pięknymi obrazami oraz ciekawa kolekcja dawnego uzbrojenia - oto atrakcje, które dziś czekają w Dworze Artusa na turystów zainteresowanych zwieszeniem tego zabytkowego obiektu.

TOP 4. Neptun

Neptun jest jednym z najważniejszych symboli Gdańska, a jego zdjęcie pojawia się na większości pocztówek z Trójmiasta. Fontanna z posągiem Neptuna to najbardziej charakterystyczna ozdoba na Długim Targu, a jednocześnie ciekawe dzieło pochodzące z XVII wieku.

Gdańsk - fontanna Neptuna

TOP 3. Centralne Muzeum Morskie

Ta placówka muzealna może się pochwalić nowoczesnym gmachem, pełnym cennych eksponatów, oraz oddziałem, który sam w sobie jest nie lada atrakcją. Mowa tu o słynnym Żurawiu, którego zwiedzenie każdemu z nas pozwoli w ciekawy sposób poszerzyć wiedzę na temat techniki portowej.

TOP 2. Bazylika Mariacka

Potężna bazylika Mariacka w Gdański jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce. Gotycką świątynię zdobi wieża licząca sobie 78 m wysokości, z kolei w wielkim wnętrzu czekają na zwiedzających cenne zabytki sztuki sakralnej. Wśród tych, którym warto się uważniej przyjrzeć,

Gdańsk

znajduje się renesansowa chrzcielnica oraz barokowy nagrobek Bahrów. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że wizyta w tym kościele na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

TOP 1. Westerplatte

Miejsce związane z początkiem II wojny światowej jest jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po terenie Gdańska. Tu, na Westerplatte, wciąż można zobaczyć ruiny koszar oraz cmentarz, który przypomina o poległych obrońcach tej placówki. O walce, jaką stoczyła tu polska załoga w pierwszych dniach września, przypomina też wielki pomnik, będący jednym z symboli tego miejsca.

Gdańsk jest miastem niezwykłym, które swa różnorodnością oraz bogactwem może oczarować każdego. Wędrówki po najciekawszych zakątkach tego miasta mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń i sprawić, że jeszcze przez długi czas będziemy wspominać wizytę w tym pięknym portowym mieście.