Fauna i flora Bieszczad

Flora BieszczadBieszczady są pasmem górskim, znajdującym się we wschodnio-południowej Polsce. To niższe, ale bardzo malownicze góry. Na uwagę zasługuje ich flora i fauna, które sprawiają, że Bieszczady są tak piękne i chętnie odwiedzane przez turystów.

Na terenie Bieszczad spotkać można wiele gatunków roślin i zwierząt, które nie występują w innych rejonach naszego kraju.

Pasma górskie w dolnych częściach porastają gęste lasy bukowe. Są to lasy pierwotne, więc stanowią znakomite siedlisko dla różnorodnych zwierząt. W Bieszczadach można zobaczyć jelenie, rysie, niedźwiedzie brunatne, żubry, żbiki czy wilki. W 2007 roku sprowadzono tam również koniki polskie. Bieszczady słyną nie tylko z pięknych lasów, ale również z rozległych pastwisk i łąk. Stanowią raj dla turystów, którzy przyjeżdżają tu o każdej porze roku, ponieważ przez 12 miesięcy jest tu pięknie. Wiosną bieszczadzka przyroda budzi się do życia. Przyjeżdżają wiec tu wielbiciele natury i zieleni, jaka roztacza się wokół. Wiosną turystów nie ma jeszcze zbyt wielu, można więc spokojnie wypocząć na łonie natury.

Bieszczady to również bogaty i fascynujący świat zwierząt. Można to spotkać nie tylko sarnę czy dzika, ale i jelenia karpackiego, łosie oraz rysie. Bardzo ciekawym okazem, który można zobaczyć jedynie w Bieszczadach jest europejski wąż Eskulapa. Gad lubi ciepło, więc w lasach Bieszczad czuje się znakomicie. Bieszczady to również kraina wilka, o którym krąży tu niejedna legenda. Z innych ciekawych drapieżników, które pojawiają się w Bieszczadach, na uwagę zasługują żbiki. Ponieważ są to zwierzęta dość skryte, mało kto ma przyjemność zobaczyć je w naturalnym środowisku. Innymi zwierzętami, które można spotkać podczas wędrówek po Bieszczadzkim Parku Narodowym są wydry oraz bobry. Tym, którzy chcą zobaczyć prawdziwego hucuła, zaleca się wizytę w Wołosatem. Tam mieści się słynna hodowla koni huculskich, tak powszechnych niegdyś na bieszczadzkich obszarach. Dziś można skorzystać z przejażdżki na ich grzbietach, zaś konne wycieczki organizuje się m.in. w Wołosatem oraz w Ustrzykach Górnych.

Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie się na rodzinną majówkę w Bieszczady. Latem te tereny zamieniają się w prawdziwy raj turystyczny. Przyjeżdżają tu osoby z całej Polski, żadne wrażeń, przygód, ale i wypoczynku i mniejszego tłoku niż w Tatrach. Bieszczady są bardzo popularne, ale nie tak zatłoczone jak Zakopane czy Karpacz. Można więc spokojnie odpoczywać tu samotnie, z ukochaną osobą, rodziną lub paczką przyjaciół. W czasie wakacji w Bieszczadach można poświęcić się swoim ulubionym zajęciom. Wiele osób wędruje po górach, inne przemierzają szlaki turystyczne na rowerach lub zwiedzają okoliczne miasta. Jesienią Bieszczady mienią się wieloma kolorami. Jeszcze we wrześniu na spóźnione wakacje przyjeżdża tu wielu studentów. Zimą otwierane są wyciągi narciarskie i zaczynają się szaleństwa na stokach.