Atrakcje Bułgarii - Płowdiw

6Płowdiw - historyczne centrum kraju tak różnorodnego jak Bułgaria, zachwyca licznymi atrakcjami. Choć stolicą kraju jest Sofia, to właśnie Płowdiw zachwyca podróżnych z całego świata swą bogatą historią i ciekawą architekturą. To ważny ośrodek miejski, będący drugim pod względem wielkości miastem w Bułgarii, a jednocześnie jednym z najstarszych miast w Europie.

Zachowana tu drewniana zabudowa przy uliczkach Starego Miasta sprawia, że Płowdiw jest chętnie zwiedzany przed turystów, zaś jego wyjątkowy charakter na długo zapisuje się w pamięci. Miasto powstało na rozległej nizinie nad rzeką Maricą, znanej z intensywnego rozwoju rolnictwa. Szybko stał się Płowdiw ważnym ośrodkiem handlowym, zaś na urządzanych tu targach pojawiali się zarówno rumuńscy, jak i tureccy kupcy. We współczesnych czasach rozwinął się tu również prężnie sektor usług, zaś jedną z największych atrakcji tego miasta są organizowane na jego terenie od 1937 roku międzynarodowe targi techniczne. Jest jednocześnie ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym, zaś od lat 60. XX wieku także uniwersyteckim. Na turystów czekają tu również bogato wyposażone placówki muzealne, jak Muzeum Narodowe czy Muzeum Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego.

To miasto godne uwagi głównie ze względów historycznych. Zaliczane do grona najstarszych miast w Europie kusi swym nieco prowincjonalnym charakterem, ciekawą kulturą oraz zabytkami architektury. Przy starych uliczkach ujrzeć można drewniane domki zbudowane w dawnych czasach przez miejscowych rzemieślników, które swą formą nawiązują do budownictwa tak często spotykanego w Stambule. Tu również znajduje się jedna z najstarszych w Europie wież zegarowych oraz piękne meczety z XV i XVI wieku. Wśród miejskich zabytków ciekawą grupę stanowią tutejsze cerkwie. Jedną z nich jest cerkiew św. Mariny z połowy XIX stulecia, w której zachwyca drewniany wystrój. Pięknie prezentuje się również nieco starsza cerkiew św. Heleny z 1832 roku.

O długiej historii miasta przypominają zaś takie obiekty, jak stadion i amfiteatr z rzymski oraz jeszcze starsze pozostałości trackiej osady, datowanej na II wiek p. n.e. Wiele cennych eksponatów można ujrzeć również w miejscowym Muzeum Archeologicznym, w którym umieszczono m. in. słynny skarb Traków z Panagiuriszte.