Apteczka podróżna - co spakować?

Apteczka podróżnaZawartość apteczki podróżnika to jedna z najbardziej kluczowych kwestii dla każdego turysty dbającego o swoje zdrowie jak i bezpieczeństwo. Oczywiście posiadanie podręcznej apteczki podróżnej nie zwalnia nas z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawidłowo spakowana apteczka podróżna powinna być dostosowana nie tylko do specyfiki kraju docelowego naszej podróży ale i do rejonu w jaki się udajemy.

Kraje zachodnie i kraje rozwijające się

Jeśli nasza podróż wiąże się ze zwiedzaniem krajów rozwijających się powinniśmy spodziewać się słabo zaopatrzonych aptek lub problemów przy wykupieniu leków, w niektórych krajach podstawowe leki dostępne u nas bez recepty mogą jej wymagać. Inną trudnością może być dostęp do samych aptek zwłaszcza jeśli podróż planujemy do dziewiczych, najdalszych i najbardziej naturalnych zakątków świata. Wypoczynek w krajach zachodnich, bogatych zdecydowanie nie wymaga od nas pakowania podstawowych leków przeciwbólowych, czy przeciwgrzybicznych.

Lekarz - pomoże spakować apteczkę

Warto przed wyjazdem na wypoczynek skonsultować go z naszym lekarzem rodzinnym, warto prosić także o indywidualną poradę odnośnie wyposażenia naszej apteczki podróżnej; to co powinna zawierać apteczka podróżna polecane jest szczególnie skonsultować w przypadku gdy w podróż zabieramy osobę chorą oraz dziecko.

Apteczka podróżna - jak i co spakować?

Bezwzględnie powinno się zabierać poza lekami ich ulotki, które dla lekarza w obcym kraju mogą mieć ogromne znaczenie w przypadku prowadzenia leczenia. Dodatkowo osoby, którym zostały przepisane na stałe leki powinny nie zapomnieć zabrać w podróż pisemne zalecenia od lekarza. W wielu krajach na lotniskach może okazać się, iż duża liczba spakowanych leków stanowi problem podczas kontroli granicznej.

Warto, jeśli zabieramy w podróż dużą ilość leków poprosić przed wyjazdem lekarza o zaświadczenie potwierdzające konieczność ich zażywania. Do apteczki podróżnej w pierwszej kolejności spakujmy leki stosowane na stałe (należy wziąć zapas leków na wypadek opóźnień w powrocie), leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz preparaty nawadniające, leki przeciw chorobie lokomocyjnej, środki do dezynfekcji ran i pierwszej pomocy (w tym materiały opatrunkowe). Wybierając się do krajów rozwijających się należy dodatkowo zaopatrzyć się w kremy z filtrem UV, preparat, który łagodzi objawy poparzenia słonecznego, antybiotyki, krople do oczu, leki do zapobiegania malarii oraz inne w zależności do docelowego miejsca podróży (np. środki do uzdatniania wody, repelenty).

Jeśli podróż odbywa się samolotem leki w apteczce należy przewozić w bagażu podręcznym ze względu na ryzyko zagubienia bądź dostarczenia z opóźnieniem naszego bagażu. Dodatkową informacją, którą warto spakować do apteczki jest kartka z adresami szpitali czy punktów, gdzie przyjmuje w danym rejonie lekarz.